Informacja w sprawach członkostwa - przepisy wprowadzone Ustawą z dnia 20 lipca 2017 r.

Nowe przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wprowadzone ustawą z dnia 20 lipca 2017r.

Ustawa wprowadza szereg zmian, które nakładają na Spółdzielnię obowiązek dokonania zmian w statucie Spółdzielni, w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Do czasu zarejestrowania zmian, obowiązują postanowienia dotychczasowego statutu. W przypadku sprzeczności pomiędzy statutem a znowelizowaną ustawą, stosuje się przepisy ustawy. Zmiany do statutu zostaną przedstawione na Walnym Zebraniu w czerwcu 2018r.

Zgodnie z art.3 znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, z mocy prawa członkami Spółdzielni stały się :

  1. osoby, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a które nie są członkami Spółdzielni
  2. obydwoje małżonkowie, jeżeli spółdzielcze lokatorskie lub spółdzielcze własnościowe prawo przysługuje im wspólnie

W poczet członków Spółdzielni mogą być przyjęte osoby posiadające prawo odrębnej własności lokalu, ich współmałżonkowie, jeżeli prawo do lokalu im przysługuje wspólnie. Osoby te składają deklarację członkowską nie ponosząc żadnych dodatkowych opłat związanych z przyjęciem w poczet członków. Zostały bowiem uchylone przepisy dotyczące wpłaty udziału członkowskiego i wpisowego.

Prosimy wszystkie osoby których sytuacja rodzinna zmieniła się poprzez zawarcie związku małżeńskiego, rozwód lub zgon współmałżonka, a które nie poinformowały o tych zmianach Spółdzielni, o niezwłoczne zgłoszenie się do Działu Członkowskiego w godz. przyjęć pok. nr 6 tel. 12 6553394.

Konsekwencją automatycznego członkostwa w Spółdzielni jest brak możliwości pozbawienia członkostwa przez organy Spółdzielni. Nadal obowiązują przepisy pozwalające Spółdzielni wystąpić do Sądu z pozwem o wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu lub o przymusową sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jeżeli jednak członek spłaci całe zadłużenie najpóźniej przed zamknięciem rozprawy, wówczas Sąd nie będzie mógł orzec o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

Kolejnym skutkiem automatycznego członkostwa wszystkich osób posiadających spółdzielcze prawa do lokali są niższe opłaty eksploatacyjne. Członkowie są bowiem uprawnieni do udziałów w nadwyżce bilansowej Spółdzielni pochodzącej z jej działalności gospodarczej. Opłaty eksploatacyjne pozostają jednak bez zmian w przypadku jeżeli jeden z małżonków był już członkiem Spółdzielni. Dzieje się tak dlatego, że dofinansowanie z nadwyżki bilansowej oblicza się w stosunku do powierzchni zajmowanego mieszkania, a nie w stosunku do liczby członków.

Ustawa wprowadziła również możliwość uczestnictwa w Walnym Zebraniu przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo powinno być złożone w formie pisemnej, pod rygorem nieważności i dołączone do protokołu z Walnego Zebrania. Lista pełnomocnictw podlega odczytaniu po rozpoczęciu Walnego Zebrania.